Yossi Sassi

Yossi Sassi znany jest przede wszystkim jako jeden z założycieli i wieloletni gitarzysta chyba najbardziej rozpoznawalnego izraelskiego zespołu metalowego Orphaned Land. Dwa lata temu muzyk opuścił szeregi tej formacji, może więc teraz skupić się całkowicie na twórczości solowej i nie zastanawiać się, które utwory zabrzmią lepiej na płycie Orphaned Land, a które na jego własnych krążkach.

Znany światowej publiczności ze swojego charakterystycznego brzmienia, Yossi Sassi łączy muzykę roots ze współczesnymi brzmieniami. Stara się połączyć Wschód z Zachodem, rocka z muzyką folk i instrumenty akustyczne z wirtuozerską gitarą elektryczną.

 Sassi może się pochwalić prawie dwudziestopięcioletnim doświadczeniem jako producent i kompozytor, a także aranżer. Był jednym z współzałożycieli powstałego w 1991 roku zespołu Orphaned Land, który opuścił w 2014. Yossi gra na siedemnastu różnych gitarach i tradycyjnych instrumentach akustycznych. Był zapraszany do wspólnych występów na scenie z takimi zespołami, jak Metallica, Steve Vai, Marty Friedman, Steven Wilson, Dave Lombardo, czy Ron „Bumblefoot” Thal.

Jest twórcą i wynalazcą bouzukitary, połączenia gitary elektrycznej z buzuki i gitarą akustyczną. Wystąpił z przemową „Siła muzyki w jednoczeniu ludzi” na konferencji TED (Technology, Entertainment, and Design). Jest także czterokrotnym laureatem nagród pokoju i przyjaźni, nadanymi przez miasta i rządy kilku państw.