Marty Friedman

Amerykański gitarzysta, ur. 8.12.1962 w Waszyngtonie. W latach 90. XX wieku członek Megadeth, współautor najlepszych – zdaniem wielu – płyt w dyskografii zespołu. Od 1988 roku nagrał 7 albumów solowych, jest muzykiem sesyjnym oraz cenionym instruktorem.

W latach 80. występował w grupach Deuce, Vixen, Hawaii (4 albumy) i Cacophony. Ten ostatni projekt to duet z Jasonem Beckerem, z którym zrealizował dwie płyty: „Speed Metal Symphony” (1987) i „Go Off!” (1988). Przełomem w karierze muzyka okazała się rozpoczęta w 1990 roku współpraca z zespołem Megadeth. Z jednym z najsłynniejszych zespołów thrash metalowych gitarzysta nagrał 5 płyt długogrających, a wspólnie z Davem Mustainem stworzył jeden z najlepszych duetów gitarowych w historii gatunku. Friedman opuścił Megadeth w roku 1999 by kontynuować karierę solową.

Pierwszą płytę solową zatytułowaną „Dragon’s Kiss” Friedman nagrał w 1988 roku, jeszcze zanim dołączył do Megadeth. Do tej pory na rynku ukazało się 7 albumów, a ostatni z nich „Future Addict” został wydany w Japonii w marcu 2008.

W swojej karierze gitarzysta używał wielu modeli gitar, m.in. Hurricane, Carvin (pierwsza płyta solowa) i Jackson (Megadeth). Szczególnie upodobał sobie model Jackson Kelly. Od 2000 roku jest związany z firmą Ibanez, z którą przygotował sygnowany model Ibanez MFM1, dostępny aktualnie wyłącznie w Japonii.

Obecnie gitarzysta mieszka w Japonii. Udziela lekcji i prowadzi liczne warsztaty z zakresu gry na gitarze w kilkunastu krajach w Azji, Europie i obu Amerykach oraz uczestniczy w wielu projektach czołowych japońskich muzyków. Muzyk doskonale mówi po japońsku. Występował regularnie w programie telewizyjnym „hebimeta-san” (ang. Mr. Heavy-Metal), prowadził także własną audycją „Rock Fujiyama”, a ostatnio współprowadzi program „Jukebox English”. Friedman pisze również teksty do czołowych japońskich czasopism muzycznych oraz jednego z dzienników ogólnokrajowych.

Muzyk jest wielkim fanem grup The Ramones, Black Sabbath i wczesnych dokonań Kiss.