Kee Marcello

Przez lata swojej kariery muzycznej Kee grał licznych zespołach, jak Stetson Cody Group, Norbom Hilke, czy Noice, zanim stworzył w 1982r. Easy Action.

Wydał z nim dwa albumy „Easy Action” i „That Makes One”, a Easy Action stał się pierwszym skandynawskim zespołem, który podpisał w 1983r. kontrakt z dużą amerykańską wytwórnią, Sire Records, należącą do giganta Warner. Tuż po wydaniu „That Makes One” w 1986r. Kee zastąpił Johna Noruma w Europe, szwedzkim hardrockowym zespole, który właśnie rozpoczął marsz na szczyty światowych list przebojów.

Marcello pracował już wcześniej z wokalistą i założycielem Europe, Joey Tempestem nad charytatywnym singlem „Give a Helpin’ Hand” dla Swedish Metal Aid. Marcello wyprodukował platynową płytę, która dała Tempestowi jego pierwszy wielki singiel. Zapewne ten sukces był kluczem do zaproponowania Kee pozycji następcy Johna Noruma. Po dołączeniu do Europe zespół zaczął przygotowania do wielkiej trasy, kiedy to utwór „The Final Countdown” osiągnął pierwsze miejsce na listach przebojów w 25 krajach. W 1987r. rozpoczął się „The Final Countdown World Tour”, pierwsza, prawdziwa światowa trasa. Rok później Marcello nagrał z Europe w londyńskim Olympic Studios jego pierwszy album „Out of This World”, by pod koniec roku ponownie ruszyć na światowe tournée „Out of This World Tour”, które rozpoczęło się w USA wspólnymi występami z Def Leppard.

W 1987r. cały zespół przeprowadził się na Karaiby, a trzy lata później rozpoczęła się w Los Angeles rejestracja trzeciego albumu Europe „Prisoners in Paradise”, który znalazł się na rynku w 1991r. Chwilę potem rozpoczęła się kolejna światowa trasa pod jakże nieszablonową nazwą „Prisoners in Paradise World Tour”. Rok później działalność zespołu Europe została bezterminowo zawieszona.

W 1993r. Kee dołączył do byłego drummera Easy Action, Freddie Von Gerbera, w zespole Red Fun, z którym wydał album „Red Fun”, zawierający utwory o charakterze melodyjnego metalu z mocnymi, bluesowymi wpływami.

Rok 1995 przyniósł pierwszy solowy Album Marcello, „Shine On”, z partiami wokalnymi, jakie Kee stosował we wcześniej tworzonych utworach.

Lata 1997 – 2001 to czas, kiedy Marcello produkował, komponował lub współtworzył we własnym studio „GEM Studios” w szwedzkim Gothenburgu utwory dla innych artystów, jak The Moffats z Kanady, Percy Sledge, czy szwedzkiej wokalistki Pandory. Pojawił się także gościnnie, jako gitarzysta, na płytach wielu światowych gwiazd, jak In Flames.

W 2003r. Marcello wydał swój kolejny album „Melon Demon Divine”, tym razem jako Kee Marcello’s K2. To power trio składało się jeszcze z Kena Sandina (bas) i Snowy Shawa (bębny). W następnych latach zespół sporo koncertował, zmieniał się także skład, ale stałymi członkami byli i do dziś są Kee i Ken.

Kiedy doszło do powrotu zespołu Europe z Johnem Norumem w 2003r., Kee zdecydował, że nie będzie brał udziału. „Powiedziałem im, że nie chcę brać udziału w nowym albumie studyjnym, bo muzycznie poszedłem w zupełnie innym kierunku, niż nowa twórczość Europe”, powiedział w jednym z wywiadów. „Potem były prowadzone rozmowy na temat trasy w sześcioosobowym składzie, ale to nie wyszło, z różnych przyczyn.” Niemniej, Marcello dawał jednoznacznie do zrozumienia, że powrót Europe na scenę bardzo go cieszy „sądzę, że to bardzo dobrze, że chłopaki jeżdżą po świecie i grają te stare kawałki szczęśliwym fanom.”

W 2006r. Easy Action ponownie pojawiło się na scenie, tym razem, by zagrać na Sweden Rock Festival 2006, czemu towarzyszyło wznowienie ich debiutu „Easy Action” z bonusem w postaci niepublikowanych wcześniej utworów. Kee Marcello’s K2 także intensywnie koncertowało w Europie przez lata 2008-2009, a także pojawiło się w 2007r. na Eurowizji z Allanah Miles.

W 2009r. Marcello podpisał kontrakt z managerem Gerry Heldersem (TMS Management) i rozpoczął pracę nad dwoma nowymi albumami, które miały zostać wydane w latach 2011/2012. Został także oficjalnym endorserem Gibson Guitars.

12 listopada 20011r. ukazała się w Szwecji biografia Kee “The Rockstar God Forgot” z bardzo dokładnymi opisami kariery Marcello, jego uzależnienia od narkotyków. W tym samym czasie wydany został jego trzeci solowy album „Redux: Europe”, który zawierał nowe aranżacje utworów Europe, z wokalami Marcello, a także jego nowe kompozycje, a także te z pozostałych lat kariery muzycznej.