Jacek Królik

Jacek Królik polski gitarzysta, muzyk sesyjny, członek zespołu Grzegorza Turnaua oraz grup muzycznych Jacek Królik Quartet, Brathanki oraz Kreszendo.
Karierę gitarzysty rozpoczął w zespole Dekiel, który przyniósł jemu i innym muzykom grającym w tym zespole dużą popularność. W 1986 roku był współtwórcą zespołu Chłopcy z Placu Broni, który w 1987 roku zakwalifikował się do finału Festiwalu w Jarocinie. Na początku lat 90. nagrywał jako muzyk sesyjny. W 1993 roku współpracował z zespołem Lombard, z którym nagrał album Afryka. Następnie grał w zespole „Dogs” występującym z Urszulą, z którą nagrał album Biała droga. Udzielał się także w zespole Tilt. W 1994 roku poznał Grzegorza Ciechowskiego, z którym w 1996 roku nagrywał płytę OjDADAna. Ponadto w tym czasie współpracował z Justyną Steczkowską, Renatą Przemyk i Krzysztofem Antkowiakiem. W 1995 roku społecznie nagrał gitary na płycie pt. „Nadzieja” z zespołem Zmartwychwstańcy z WSD Zmartwychwstańców w Krakowie.

Od 1996 roku do dziś jest stałym członkiem zespołu Grzegorza Turnaua, z którym nagrywa zarówno albumy studyjne artysty jak i muzykę filmową. W roku 1997 wziął udział w nagraniu płyty Kabaretu OT.TO „7777”. W latach 1998 i 1999 grał w zespole Edyty Górniak, uczestnicząc w jej trasie koncertowej, w wyniku której powstała płyta „Live ’99”. Jeszcze w 1999 roku został zaproszony przez Janusza Musa do grania w zespole Brathanki, w którym grał do jesieni 2009 roku. Razem z Ryszardem Sygitowiczem powołał do życia okazjonalny zespół gitarowy Giganci Gitary. W roku 2003 wziął udział razem z wieloma innymi wybitnymi muzykami w nagraniu płyty Anny Treter „Na południe”. W tym samym roku zaczął grać w krakowskim zespole smooth – jazzowym „Kreszendo”, z którym nagrał płyty „Stało się” (2003) i „Tu i teraz” (2008).

W 2005 roku brał udział w nagrywaniu płyty Mai i Andrzeja Sikorowskich „Kraków-Saloniki”. W 2007 roku udzielał się w zespole Charming Beauties a także w Funk De Nite, z którym nagrał płytę „What!So What!”. W 2008 roku towarzyszył Grzegorzowi Turnauowi na „Koncercie wśród dźwigów” w Szczecinie, upamiętniającym wydarzenia z Szczecińskiego Sierpnia ’88, na którym polscy artyści wykonywali utwory z repertuaru grupy Republika. Grzegorz Turnau przy akompaniamencie gitarowym Jacka Królika wykonał utwory „Stojąc w kolejce” i „Śmierć na pięć” a w finale koncertu Jacek Królik wraz z zespołem Macieja Silskiego oraz innymi wykonawcami tego koncertu wykonał utwór „Nie pytaj o Polskę”. Razem z Grzegorzem Turnauem udzielał i udziela się na niemal wszystkich występach jako członek stałego zespołu a także w kameralnym duecie z Grzegorzem Turnauem w cyklu koncertów „Wieczór sowich piosenek”. W 2009 roku Jacek Królik po raz pierwszy skomponował muzykę filmową do komedii Juliusza Machulskiego „Ile waży Koń Trojański?”, którą nagrał z krakowskimi muzykami: Sławomirem Bernym (perkusja, instrumenty perkusyjne), Łukaszem Adamczykiem (gitara basowa), Michałem Jurkiewiczem (instrumenty klawiszowe, akordeon) i Agnieszką Jurkiewicz (flet). Jesienią 2009 roku uczestniczył w koncercie z Okazji 60 – tych urodzin Andrzeja Sikorowskiego razem z kontrabasistą Tomaszem Kupcem jako sekcja instrumentalna. Na gitarze akustycznej towarzyszy na koncertach Andrzejowi oraz Mai Sikorowskim. Udziela się w autorskim projekcie Michała Jurkiewicza „Śrubki” razem z m.in. Łukaszem Adamczykiem, Sławomirem Bernym, Leszkiem Szczerbą i Wojtkiem Fedkowiczem. Razem z grupą „Śrubki” Jacek Królik wziął udział w nagraniu dwóch autorskich płyt Michała Jurkiewicza: „Śrubki” (2010) oraz „Gra mandolina” (2012) a także albumu Andrzeja i Mai Sikorowskich „Sprawa rodzinna” (2010). Razem z Markiem Napiórkowskim zagrał szereg koncertów promujących nowe modele gitar elektroakustycznych Yamaha. W latach 2011 – 2014 był członkiem zespołu Haliny Mlynkovej, z którą nagrał dwa albumy: „Etnoteka” (2011) oraz „Po drugiej stronie lustra” (2013). W 2012 roku współpracował z zespołem Wu-Hae, z którym nagrał album „Merry crisis and a happy new fear”. Razem z zespołem Wu-Hae wystąpił gościnnie podczas koncertu w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Ponadto udzielał się jako muzyk sesyjny w projektach muzycznych takich wykonawców jak: Ola Bieńkowska czy Monika Gawrońska oraz na licznych warsztatach i festiwalach gitarowych, m.in. „Solo życia”. Od 2015 roku wraz z Robertem Chojnackim, Mieczysławem Jureckim, Ryszardem Sygitowiczem i Tomaszem Zeliszewskim współtworzy zespół WIEKO.

Od 2008 roku Jacek Królik występuje także z własnym zespołem „Królik” (wcześniej „Jacek Królik Quartet”), który tworzą: Jacek Królik (gitary), Łukasz Adamczyk (gitara basowa, kontrabas), Michał Jurkiewicz (instrumenty klawiszowe), Wojtek Fedkowicz (perkusja).